Historia firmy chaton logo

Historia rozpoczyna się w 1872 r. Polski nie ma na mapach Europy.
simon flaczyński
1872

Założenie firmy: Simon Flaczyński

W Polsce pod rozbiorem i panowaniem Kaisera Williama I oraz Kanclerza Otto von Bismarck-a pojawia się w Poznaniu 20-letni kupiec Simon Flaczyński (ur. 1852 - zm. 1935). Założyciel firmy cechował się wyjątkowym zamiłowaniem do pięknych przedmiotów oferując wysmakowanej arystokratycznej klienteli biżuterię, zegarki i przedmioty sakralne.
Simon Flaczyński miał czworo dzieci, z których dwóch synów Leo (1886-1942) i Witalis kontynuowało dzieło uzyskując w Grodzisku tytuły mistrzowskie w złotnictwie i zegarmistrzostwie.
1911

Rejestracja firmy w Poznaniu

W 1911 roku bracia rejestrują firmę w Poznaniu. Otwierają sklepy w Poznaniu, Berlinie, Świeciu, Mławie i Warszawie. Zajmują się produkcją zegarków kieszonkowych ze szwajcarskimi mechanizmami w srebrnych i złotych kopertach własnej produkcji.
1929
W 1929 roku Witalis Flaczyński uzyskuje patent w Warszawie na urządzenie fryzjersko-kosmetyczne.
chaton flaczyński
1939-45

II Wojna Światowa i czasy po niej

Podczas II Wojny Światowej firma zostaje prawie całkowicie zniszczona. Obaj bracia zostali zamordowani przez Niemców. Firma odradza się w 1945 roku prowadzona przez Kazimierza Flaczyńskiego syna Leo, który jest zmuszony przez komunistów do prowadzenia wyłącznie zakładu zegarmistrzowskiego.
1946-89

Działalność Adama i Barbary Flaczyńskich

1970 roku firmę przejmuje Adam Lech Flaczyński i Barbara Flaczyńska, mistrzowie złotnictwa i zegarmistrzostwa. 1972 Sto lat od założenia firmy przez Simona Flaczyńskiego jego prawnuk Adam Lech Flaczyński z żoną Barbarą Flaczyńską rejestrują w Poznańskim Urzędzie Probierczym producencki imienny znak graficzny ABF. 1976 Adam i Barbara Flaczyńscy opracowują nowatorską metodę odlewania próżniowego złota i srebra. W 1989 roku rejestrują pierwotną nazwę firmy CHATON (z francuskiego “puszek”) temin stosowany przez Simona Flaczyńskiego i jego synów oznaczający oprawę rubinów w mechanizmach zegarkowych. W biżuterii to specjalna oprawa brylantów mająca za zadanie optyczne powiększenie diamentu i wzmocnienie brylancji kamienia.
barbara i adam flaczyńscy
lata 90.
W 1990 roku Firma Chaton rozpoczyna produkcję łańcuszków złotych i srebrnych stając się równocześnie jedną z pierwszych polskich firm potrafiących produkować diamentowane łańcuszki w 40 modelach podstawowych i 20 modyfikacjach.
XXI w.
1994 roku nazwa CHATON zostaje oficjalnie objęta ochroną patentową w pisowni, brzmieniu i w znaku graficznym. 2004 Chaton uzyskuje patent na łańcuszek do telefonu komórkowego. 2010 Chaton uzyskuje znak jakości Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich w Warszawie.

Informacja

Tagi

Śledź nas na Facebooku