Bursztyn od zawsze przyciągał swoją urodą. Przypisywano mu właściwości lecznicze oraz magiczne. Utożsamiany był z bogiem-słońcem przez wiele ludów słowiańskich. W Grecji i Rzymie był symbolem statusu. W średniowieczu sproszkowany jantar był zalecany na schorzenia trawienne lub układu moczowego. Do dziś są ludzie, którzy wierzą, że bursztyn noszony na szyj leczy tarczycę i choroby płuc, kolczyki chronią przed bólem głowy. Niestety nie ma dowodów na lecznicze działanie bursztynu.
Był używany jako środek płatniczy, a szlak, którym był transportowany do innych krain nazywano „bursztynowym”.
Skąd się wziął? Jego pochodzenie jeszcze do końca nie jest wyjaśnione. Jedno wiadomo na pewno: jest to żywica drzew iglastych rosnących na terenie obecnej Europy i Ameryki Północnej, w erze dewońskiej. Nieznaczne pokłady znajdują się też na terenie Syrii, Birmy, Japonii. Przez dziesiątki milionów lat skamieniała i dziś jest wydobywana na terenie Polski, Rosji i Ukrainy oraz Kanady.
Najcenniejszy znajduje się na terenie Europy. Są tu też największe, bo szacowane na ok. 90%, światowe zasoby tej kopaliny. Na plażach bałtyckich, po jesiennych sztormach, można znaleźć okruchy bursztynu wyrzucane na piasek.
Bursztyn występuje w wielu odmianach i kolorach. Od białego do ciemnobrązowego. We wnętrzu kryją się niekiedy owady lub części roślin z odległych czasów. Im jaśniejsza barwa tym więcej pęcherzyków powietrza we wnętrzu. Znane też są bursztyny zielone, niebieskawe i beżowe. Zielone bursztyny są dość powszechne, a kolor zawdzięczają drobinom organicznym uwięzionych w zastygającej żywicy. Niebieskie są niezwykle rzadkie, barwa to drobiny siarczku żelaza osadzonego na powierzchni kopaliny.
Bursztyn nigdy nie stracił na popularności, jednak ostatnio jego popularność wzrosła. Kojarzony do niedawna z biżuterią dla kobiet w starszym wieku, trafia również do coraz młodszej klienteli. Sprawia to nowoczesna oprawa wykonana ze złota, srebra bądź platyny. Łatwość obróbki sprawia, że można go równie fantazyjnie formować a cała kompozycja nabiera nowoczesnego stylu.
Bursztyn jest też traktowany jako lokata kapitału, gdyż nie ulega łatwo zniszczeniu, a odpowiednio przechowywany może stać się skarbem przekazywanym z pokolenia na pokolenie.
Zostaw odpowiedź Anuluj odpowiedź.
Wszystkie pola są wymagane.