Przechowywanie biżuterii

Przechowywanie biżuterii

Biżuteria dopełnia wizerunku, podkreśla status społeczny oraz wysmakowany gust właścicielki. Jednak wykonana z metali, również szlachetnych, biżuteria ulega z czasem utlenieniu i zabrudzeniu. Właściwe przechowywanie zapewni jej długotrwały blask.

Biżuteria srebrna

Srebro – szlachetny metal o jasnej, szarej barwie. Z czasem traci swój blask dlaczego? Dlatego, że z czasem pokrywa się siarczkiem srebra. Źródłem siarki jest powietrze, dlatego też srebro najlepiej przechowywać w zamkniętym woreczku. Również sporo związków siarki jest w naszym pocie, dlatego powinniśmy zdejmować biżuterię przed spaniem lub wysiłkiem fizycznym. Przed odłożeniem jej do woreczka dobrze jest ją oczyścić suchą szmatką.
Oczywiście da się je oczyścić i przywrócić pierwotny wygląd. Sposobów na to jest sporo, ale najlepszy i najbezpieczniejszy to kąpiel w wodzie z solą i folią aluminiową. Taka mikstura powoduje zredukowanie siarczku srebra do tlenku i samoistne oczyszczenie srebrnych pierścionków, łańcuszków ze srebra czy srebrnych kolczyków z cyrkoniami. Po kąpieli należy ją dokładnie osuszyć.
Niekiedy srebrna biżuteria jest celowo poczerniana, wtedy do czyszczenia lepiej oddać ją jubilerowi.

Biżuteria złota

Złoto – metal szlachetny generalnie o żółtej barwie, ale w zależności od domieszek może przybierać różne odcienie, np. różu, czerwieni. Jako domieszki stosuje się między innymi pallad, nikiel, miedź.
Czystość złota można odczytać z jego próby i tak np. złoto o próbie 583 zawiera 58,3% czystego złota. Domieszki innych, pół szlachetnych metali stosuje się dlatego by wzmocnić złoto, czyste jest tak miękkie, że można je formować palcami.
Złota biżuteria w zasadzie nie ulega korozji, a zabrudzenia to głównie tłuszcz i kurz. Aby się ich pozbyć należy użyć szmatki i roztworu wody z mydłem, albo kwasu cytrynowego.
Złoto przechowuje się w suchym miejscu, nie musi być osłonięte od światła słonecznego.

Platyna – miękki, jasnoszary metal. Bardzo rzadko spotykany w naturze co czyni go niezwykle cennym.
Biżuterię platynową przechowuje się owiniętą w jedwab, a czyszczenie powierzyć jubilerowi gdyż łatwo może stracić swój efektowny wygląd.

Szkatuła na biżuterię

Biżuteria z bursztynem

Bursztyn – skamieniała żywica prehistorycznych drzew iglastych. Z czasem nie ulega większej erozji.
Czyścić je należy wodą z mydłem i ściereczką, przecierając każdy kamień z osobna, pamiętając aby nie moczyć ich i dokładnie wytrzeć ślady wilgoci. Przy silnym zabrudzeniu dobrze jest je na chwilę zanurzyć w amoniaku a następnie dokładnie wytrzeć. Aby przedłużyć ich blask można je polerować oliwą z oliwek lub olejkiem migdałowym. Jednak lepiej nie ryzykować uszkodzenia bursztynu i powierzyć czyszczenie profesjonaliście.

Biżuteria z diamentami

Diamenty – najtwardsze kamienie na świecie. Najcenniejsze i najbardziej pożądane. Nie ma kobiety, która o nich nie marzy. Pielęgnacja nie nastręcza dużych trudności. W salonach jubilerskich można zakupić odpowiednie środki  czyszczące i pielęgnujące oraz specjalne szmatki do polerowania.


Biżuterię z diamentami przechowywać należy w oddzielnych woreczkach z miękkiego materiału w osobnym pudełeczku lub szkatułce, bądź w oryginalnym opakowaniu.

Podsumowując, każdą biżuterię należy regularnie czyścić i przechowywać w oddzielnych woreczkach. Dbając o biżuterię i właściwie ją przechowując możemy dłużej cieszyć się jej blaskiem i pięknem.

Powiązane artykuły:

Zostaw odpowiedź

Wszystkie pola są wymagane.

Wpisz kod

Informacja

Tagi

Śledź nas na Facebooku