Laleczki Kokeshi

Laleczki Kokeshi

Małe laleczki Kokeshi w ostatnich latach zyskały na popularności. Można je spotkać w każdej formie, między innymi jako biżuteria.

laleczka japońska

Laleczka powstała w północno-wschodniej części Japonii, w okolicy bogatej w gorące źródła, po 1600 roku, jako pamiątka lub życzenie zdrowia dla dziecka. Jej prosta forma była skutkiem przebranżowienia się miejscowych rzemieślników na produkcję lalek, których sprzedaż zapewniała byt. Pierwotnie wykonywane były z miejscowego drewna, zdobione w proste wzory i jaskrawe lub ciemne kolory. Sprzedawane jako pamiątki w uzdrowisku, chociaż są głosy, że były one po prostu przyrządem do masażu. Szybko zaczęły się rozpowszechniać i wkrótce każdy region Japonii miał charakterystyczne dla siebie laleczki.

Ich forma jest bardzo prosta. Tułów jest cylindryczny o bogatej kolorystyce a twarz tworzą jedynie cienkie kreski zaznaczające oczy i usta. Aby ochronić kolory całość pokrywano woskiem, co nadawało im również połysk. Często miały one ruchome głowy, a niektóre miały możliwość ustawiania tułowia w różnych pozycjach.

laleczki japońskie

Nazwa nie wiadomo tak naprawdę skąd się wzięła. W luźnym tłumaczeniu oznacza „małą laleczkę” lub „laleczkę małą jak ziarenko maku”. W różnych regionach Japonii znane również jako deku, deko, kiboko, kokesunoboku. W oryginalnej formie jest coraz rzadziej spotykana, obecnie stylizuje się je na różne sposoby. Spotyka się bohaterów popularnych filmów, kreskówek. Jest to przejaw stylu kreatywnego, który pojawił się po II-giej Wojnie Światowej, w celu pobudzenia popularności tym produktem.

Laleczki Kokeshi bardzo popularne są w postaci biżuterii, głównie zawieszek lub kolczyków. Bajeczne barwy i prosty styl w zasadzie pasują do każdej stylizacji i kobietom w każdym wieku.
   

Powiązane artykuły:

Zostaw odpowiedź

Wszystkie pola są wymagane.

Wpisz kod

Informacja

Tagi

Śledź nas na Facebooku